Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś nad założeniem w Polsce własnego biura podróży? A może myślałeś/aś o tym, by rozpocząć działalność, która byłaby związana z sektorem turystyki? Jeżeli tak, to ten wpis jest dla Ciebie.
Zanim jednak przejdę do specyfiki prowadzenia działalności w formie biura podróży, na początku warto scharakteryzować pojęcie usług turystycznych oraz imprezy turystycznej.
Usługi turystyczne to na przykład zakwaterowanie pasażerów, wynajem pojazdów samochodowych czy innych pojazdów silnikowych, a także pozostałe, podobne usługi świadczone podróżnym. Z kolei impreza turystyczna polega na połączeniu ze sobą przynajmniej dwóch różnych rodzajów usług turystycznych na potrzeby tego samego wyjazdu lub wakacji – najpowszechniejsze połączenie to np. transport i zakwaterowanie.
Jeżeli chcesz pracować w branży turystycznej to nie musisz od razu zakładać biura podróży. Wszystko zależy od tego, jakie czynności chcesz wykonywać. W sektorze turystycznym istnieje możliwość działania jako:
W zależności od wybranego sposobu i zakresu działania, istnieją różne wymogi dla poszczególnych typów działalności. Cała branża turystyczna w Polsce podlega przepisom ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Większość biur podróży to organizatorzy turystyki, co w skrócie oznacza, że zajmują się organizacją i sprzedażą wycieczek. Poniżej wyjaśniam, na czym to polega w praktyce.
Jeżeli zdecydujesz się na prowadzenie biura podróży, to wymagane jest spełnienie kilku dość rygorystycznych warunków, w tym także prawnych. Takimi warunkami są w szczególności:
To jednak nie wszystko! Przedsiębiorca będący organizatorem turystyki musi też spełnić pewne obowiązki względem swoich klientów – podróżnych. Przede wszystkim jest zobowiązany udzielić im wszelkich informacji na temat właściwości usługi turystycznej (np. miejsca, czasu trwania, klasy i charakteru środka transportu), warunków płatności, minimalnej liczby uczestników czy też prawa do rezygnacji z udziału w imprezie turystycznej. W przypadku imprez turystycznych organizowanych za granicą, organizator turystyki musi również zawrzeć na rzecz podróżnych umowy ubezpieczenia NNW oraz kosztów leczenia.
Jak to zawsze w polskim prawie bywa, także i w przypadku usług i imprez turystycznych istnieją pewne wyjątki, wobec których nie znajdują zastosowania omówione wyżej zobowiązania. Zostały one szczegółowo wskazane w ustawie. Co ważne, przedsiębiorca turystyczny, który realizuje takie usługi podlegające wyłączeniu, nie musi ubiegać się o wpis do rejestru organizatorów turystyki.
Posłuchaj podcastu o prawie w biurze podróży – wywiad Macieja Kapuścińskiego z Mateuszem Sawarynem
Biuro podróży może być prowadzone zarówno jako jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i w formie poszczególnych spółek prawa handlowego. O wadach i zaletach prowadzenia działalności w różnych formach prawnych już nieraz pisaliśmy na naszym blogu. Poniżej pokrótce scharakteryzujemy najczęściej wybierane przez biura podróży formy prawne, żebyście mogli łatwiej dopasować formę do specyfiki planowanej przez Was działalności.
Pamiętajcie, że w przypadku chęci prowadzenia działalności jako organizator turystyki, należy zwrócić uwagę na duże ryzyko prowadzenia tego typu działalności. Organizacja imprez turystycznych, zwłaszcza zagranicznych, zawsze wiąże się z ryzykiem, którego źródła mogą być po prostu niemożliwe do przewidzenia jak np. klęski żywiołowe, wypadki turystów czy ostatecznie nieuczciwi kontrahenci. Te ryzyka można oczywiście minimalizować przez zapisy umów i ostrożne działania biznesowe, niemniej nie da się ich całkowicie wyeliminować.
W przypadku bardziej ryzykownych przedsięwzięć biznesowych, dobrym rozwiązaniem może być założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, ale tylko jeżeli dojdzie do powołania konkretnej osoby na stanowisko prezesa zarządu, którego zadaniem jest formalne zarządzanie spółką. Wykonywanie tej funkcji przez wspólnika prowadzi do ponoszenia przez niego odpowiedzialności za zobowiązania spółki, co niweluje jego indywidualne bezpieczeństwo finansowe, czyli główną zaletę tej formy działalności.
Kontrola przedsiębiorcy prowadzącego działalność turystyczną jest dokonywana przez marszałka województwa i polega przede wszystkim na weryfikacji, czy dany przedsiębiorca należycie wywiązuje się ze swoich obowiązków oraz spełnia wymogi działalności, o których mowa w ustawie o usługach turystycznych.
Organ kontroli zawiadamia przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Zgodnie z przepisami kontrolę wszczyna się nie wcześniej niż po upływie 7 dni i nie później niż przed upływem 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Jeżeli kontrola nie zostanie wszczęta we wskazanym maksymalnym terminie 30 dni, ponowne wszczęcie kontroli wymaga ponownego zawiadomienia.
Zatem, co do zasady, z racji tego, że kontrola jest niejako wcześniej zapowiedziana przedsiębiorcy przez organ kontrolny, istnieje możliwość przygotowania się do niej poprzez przykładowo skompletowanie niezbędnych dokumentów, które zostaną poddane kontroli. W ustawie wskazano natomiast szereg wyjątków, w przypadku zaistnienia których nie dokonuje się zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli – warto więc wczytać się w treść ustawy, by móc przygotować się na ewentualną niespodziewaną kontrolę ze strony organu.
Nie należy jednak zapominać o tym, że przypadku niespełniania przez przedsiębiorcę poszczególnych obowiązków wynikających z ustawy, organ kontrolny może nałożyć na takiego przedsiębiorcę sankcję w postaci wykreślenia go z rejestru przedsiębiorców turystycznych i/lub zakaz prowadzenia działalności przez 3 lata – przesłanki takiej decyzji zostały szczegółowo opisane w ustawie.
Turystyka to także branża, w której można korzystać z korzystnego rozliczenia podatku VAT, mianowicie w oparciu o faktury VAT marża.
Zgodnie z przepisami ustawy o VAT:
W przypadku faktury VAT marża, opodatkowaniu podlega tylko kwota prowizji, którą pobiera biuro podróży. Oznacza to, iż sprzedawca (biuro podróży) odprowadza do urzędu skarbowego niższą kwotę podatku VAT.
Faktura VAT marża może być stosowana przez przedsiębiorców, którzy świadczą usługi turystyczne, jednak z tym też wiążą się dla nich pewne obowiązki. Jednym z nich jest konieczność uzupełniania dodatkowej ewidencji na zasadach opisanych w ustawie o VAT. Od przedsiębiorcy wymaga się także wprowadzania/oznaczania transakcji w JPK_V7, używania wymaganych oznaczeń w ewidencji VAT sprzedaży oraz ewidencji VAT zakupu, a także dokonywanie odpowiednich adnotacji na wystawionej fakturze VAT.
Biuro podróży może zastosować procedurę VAT-marża w przypadku, gdy jako podatnik:
Jeśli biuro podróży wykonuje część świadczeń we własnym zakresie (na przykład organizuje transport), a część nabywa od innych podatników, musi oddzielnie ustalać podstawę opodatkowania dla swoich usług i dla usług nabytych od innych podatników.
Najważniejszą zaletą takiego rozwiązania jest możliwość obniżenia kwoty podatku VAT, która będzie musiała zostać wpłacona do Urzędu Skarbowego. W wielu przypadkach jest to spora oszczędność, więc biura podróży chętnie korzystają z przywileju wystawienia faktury VAT marża. Ponadto, zaletą jest również bardzo prosty i przejrzysty wygląd faktury. Z kolei wadą, która dla niektórych przedsiębiorców może mieć ogromne znaczenie jest fakt, że zastosowanie tego dokumentu nie pozwala na odliczenie podatku VAT u kupującego. Faktury takiej nie można również zaksięgować do rejestru zakupu VAT.
Ścisła zgodność z obowiązującymi przepisami, umiejętność sprostania oczekiwaniom nawet najbardziej wymagających klientów, a także elastyczność w dostosowywaniu się do nieustannie zmieniających się trendów turystycznych są kluczowymi elementami utrzymania legalności i zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa.
W kontekście prawnym, zarządzanie biurem podróży niesie ze sobą szereg wyzwań i odpowiedzialności. Sukces prowadzenia biura podróży czy innej działalności związanej z sektorem turystyki wymaga nie tylko znajomości aktualnych regulacji, ale także skrupulatności w ich stosowaniu i dostosowywaniu się do ewoluującego otoczenia prawnego.
Biuro podróży to więc na pewno biznes trudny ale to właśnie w takich biznesach z reguły zarabia się najwięcej!