Jeśli na bieżąco śledzisz publikacje o AML, które ukazują się na stronie Kancelarii, to zapewne wiesz, czy Twoja firma znajduje się w gronie podmiotów obwiązanych i dlaczego musisz stosować przepisy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Pisaliśmy o tym we wcześniejszym wpisie tutaj.
Jednym z elementów procesu AML jest przeprowadzenie oceny ryzyka, związanego z nawiązaniem lub kontynuowaniem współpracy z danym klientem, o czym więcej możesz przeczytać tutaj.
W tym artykule omówię, jak przeprowadzić ocenę ryzyka klienta. Najlepszym sposobem jest przeprowadzenie badania w oparciu o podstawowe kryteria, które w skrócie opisuję poniżej.
Pełne ich omówienie znajdziesz w naszym programie SiP AML.
W tym kryterium należy przede wszystkim ocenić czy naszym klientem jest osobą fizyczną czy prawną. Dla przykładu – im większa będzie zawiłość organizacyjna podmiotu np. w przypadku spółki, tym ryzyko AML jest wyższe.
Jeśli zidentyfikujemy, że nasz klient ma status PEP – osoba odpowiedzialna za wdrożenie procedur AML w naszej firmie musi wyrazić zgodę na zawarcie umowy z takim klientem i w tym przypadku, ryzyko współpracy należy uznać za podwyższone.
Jeśli ryzyko jest podwyższone, to automatycznie stosujemy również wzmożone środki bezpieczeństwa finansowego.
By właściwie ocenić to kryterium, należy sprawdzić i odpowiedzieć na przykładowe pytania:
Do pełnej listy pytań, odsyłamy do naszego Programu SiP AML, który już niebawem będzie miał swoją premierę. Tam też udostępniamy “Checklistę sankcje” – dzięki niej w prosty sposób zweryfikujesz, jakie kraje są w grupie podwyższonego ryzyka, w związku z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu.
Kryterium to służy do oceny rodzaju produktu i usługi klienta, jak również sposobu dystrybucji produktów oraz branży, jakiej ten klient działa.
Warto zwrócić między innymi uwagę na to, czy oferowane produkty lub usługi pozwalają na ukrycie tożsamości finalnego klienta.
Czwartym kryterium, o którym można wspomnieć, w związku z procedurą AML, jest kryterium ekonomiczne. Oceniamy w nim takie okoliczności jak:
Zgodnie z tym kryterium, oceniamy między innymi możliwość bezpośredniego kontaktu z klientem i powiązanie klienta lub brak z prowadzonym biznesem.
Ostatnie kryterium to kryterium podmiotowe. Koniecznie należy sprawdzić w nim takie okoliczności jak:
Powyższe kryteria pomogą Ci przeprowadzić badanie ryzyka danego klienta.
Do przeprowadzenia pełnej oceny ryzyka klienta będziesz potrzebował dodatkowych materiałów takich jak:
Wszystkie te materiały możemy Ci udostępnić wraz ze szkoleniem w platformie SiP AML.
Finalnie mając już ocenę ryzyka dla danego klienta, możesz przejść do dalszych działań tj. zastosować odpowiednie Środki Bezpieczeństwa Finansowego w stosunku do klienta.
Zespół naszej Kancelarii przygotował platformę, dzięki której Ty lub wyznaczona osoba w firmie, będzie mogła od A do Z wykonać wszystkie obwiązki nałożone przez ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.
Po rejestracji w SiP AML będziesz mógł korzystać z gotowych procedur oraz instrukcji video. Będziesz mógł również skorzystać z opcji weryfikacji wypełnionych dokumentów, a także umówić się na konsultację z naszymi ekspertami AML.
Nasz autorski system SiP AML zawiera:
Godzinne szkolenie wyjaśniające czym jest AML.
Przewodnik po AML, praktycznie opisujący wszelkie kwestie AML.
6 filmów (e-learning) wyjaśniających:
Uniwersalną Wewnętrzną Procedurę AML.
Uniwersalną Ocenę Ryzyka prania pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
Aktywny formularz wykonania Oceny Ryzyka w firmie.
Procedurę KYC wraz z edytowalnymi PDF do wypełnienia.
Wzór anonimowego zgłaszania naruszeń.
Wzór zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.
Checklisty, dzięki którym łatwo sprawdzisz:
Przewodniki i wyjaśnienia do większości wymienionych dokumentów.