maj 2022

Wnoszenie pracy lub usług jako wkładu do Prostej Spółki Akcyjnej

5 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

We wpisie „Na czym polega Prosta Spółka Akcyjna” pisałem o nowatorskim rozwiązaniu polegającym na możliwości wniesienia świadczenia pracy lub usług jako wkładu do P.S.A. W dzisiejszym wpisie, ze względu na niewątpliwe zalety tego rozwiązania, chciałbym rozwinąć ten temat nieco szerzej.

W dzisiejszym artykule postaram się odpowiedzieć Ci na najważniejsze pytania. Dowiesz się między innymi:

 1. Jak wnieść pracę lub usługi jako wkład do Prostej Spółki Akcyjnej?
 2. Jak określić pracę lub usługi jako wkład w Prostej Spółce Akcyjnej w umowie spółki?
 3. Co musisz wiedzieć o wniesieniu pracy jako wkładu do Prostej Spółki Akcyjnej?

Czy praca może być wkładem w Prostej Spółce Akcyjnej?

Idea jest prosta i słuszna. Prosta spółka akcyjna to rozwiązanie, które w swoim założeniu jest bardzo atrakcyjne. Ma wiele zalet chociażby dla start-upów albo podmiotów, które są zainteresowane otrzymaniem finansowania w obrocie niepublicznym (na przykład od funduszy venture Capital czy pozyskania ich przez crowdinvesting).

Ten rodzaj spółki został przewidziany jako szczególna forma, mająca sprzyjać rozwojowi startupów.

W związku z tym, jeśli planujesz taki właśnie biznes, musisz mieć możliwość wniesienia wkładów także w sytuacji, w której nie dysponujesz kapitałem niezbędnym do objęcia akcji.

Dla osób posiadających pomysł, umiejętności, wiedzę i chęci do pracy, lecz niekoniecznie niezbędne fundusze, korzystnym przewidzianym dla Prostej Spółki Akcyjnej rozwiązaniem jest właśnie możliwość wniesienia do niej pracy lub usług. Dotychczas rozwiązanie takie było dostępne jedynie dla spółek osobowych.

Jest to więc rozwiązanie uszyte pod startupy, szczególnie w ich początkowej fazie istnienia.

Jak wnieść pracę lub usługi jako wkład w Prostej Spółce Akcyjnej?

Z przepisów wprowadzających P.S.A. wynika, że jeśli przedmiotem wkładu będzie świadczenie pracy lub usług, ich rodzaj i czas świadczenia będą musiały zostać precyzyjnie określone w umowie spółki.

Powyższe dotyczy jednak umowy zawieranej „tradycyjnie”, czyli w formie aktu notarialnego. W przypadku natomiast umów zawieranych z wykorzystaniem systemu internetowego S24 musisz pamiętać, że pokrycie akcji pierwszej emisji będzie możliwe jedynie w zamian za wkłady pieniężne.

Jeżeli więc chcesz wnieść do PSA pracę na pokrycie wkładu, to niestety założenie spółki online nie będzie dla Ciebie. Alternatywnie, można szybko założyć spółkę przez Internet (przeczytaj jak założyć prostą spółkę akcyjną), a dopiero później zmieniać jej umowę i np. obejmować akcje za prace. To rozwiązanie pozwala na szybkie powstanie spółki.

Nowe akcje w Spółce a praca jako wkład w Prostej Spółce Akcyjnej

Analogicznie sytuacja będzie przedstawiała się w przypadku emisji dalszych (nowych) akcji w już istniejącej P.S.A. W tym przypadku rodzaj i czas świadczenia pracy lub usług będą określane w uchwale o emisji akcji.

Co bardzo ważne, zgodnie z przepisami, wkład w postaci świadczenia pracy lub usług nie będzie mógł zostać przeznaczony na kapitał akcyjny. Za wniesioną pracę otrzymasz więc akcje ale nie doliczysz wartość tej pracy do kapitału akcyjnego. To specyficzna sytuacja, która występuje jedynie w PSA – więcej o kapitałach w P. S.A znajdziesz w naszym wcześniejszym wpisie, w którym wyjaśniam dokładnie jak działa kapitał akcyjny w prostej spółce akcyjnej.

Praca jako wkład w Prostej Spółce Akcyjnej w pigułce

Jeżeli dopiero zamierzasz założyć Prostą Spółkę Akcyjną lub wnieść do niej wkład w postaci pracy albo usług, musisz wiedzieć o kilku istotnych kwestiach. Opcja wniesienia właśnie takiego wkładu do spółki kapitałowej jest – bądź co bądź – totalną nowinką, w której jeszcze wiele pozostało do odkrycia. Poniżej przedstawiam Ci kilka informacji, zawierającej wszystko, o czym powinieneś pamiętać, jeśli interesuje Cię kwestia pracy lub usług jako wkładu w Prostej Spółce akcyjnej.

Masz więcej pytań?
Napisz do nas!Skontaktuj się

Praca jako wkład w Prostej Spółce Akcyjnej a wysokość kapitału spółki

Jeżeli zamierzasz zdecydować się na świadczenie pracy albo usług na rzecz Prostej Spółki Akcyjnej, musisz wiedzieć o tym, że w ten sposób nie zwiększysz kapitału akcyjnego spółki. Wielkość rzeczywistego majątku P.S.A. w takim przypadku nie ulega zmianie. Pomyśl więc o tym, aby na przedmiot wkładu wybrać takie usługi, które będą szczególnie istotne dla danego biznesu i pozwolą spółce uzyskać dzięki nim znaczną przewagę nad konkurencją.

Jakie usługi jako wkład w Prostej Spółce Akcyjnej

Jeśli posiadasz specjalistyczną wiedzę albo masz niezwykłe umiejętności w danej dziedzinie, zdecydowanie powinieneś rozważyć wykorzystanie ich jako wkładu do spółki. W zamian za świadczenie konkretnych usług możesz objąć akcje w Prostej Spółce Akcyjnej. Aby jednak wszystko miało „ręce i nogi”, musisz pamiętać o kilku istotnych klauzulach w umowie. Jakich?

Co wpisać w umowie Prostej Spółki Akcyjnej? – usługi jako wkład

Zdecydowałeś się na wniesienie usług jako wkładu do Prostej Spółki Akcyjnej? Świetnie. Pamiętaj jednak o tym, aby w umowie wyszczególnić najważniejsze informacje, które zabezpieczą zarówno Twój interes, jak i dobro spółki. O jakich kwestiach mowa?

 1. Jakie usługi będziesz świadczyć na rzecz Prostej Spółki Akcyjnej?
 2. Jaką liczbę akcji Prostej Spółki Akcyjnej otrzymasz za świadczenie usług na jej rzecz?
 3. Przez jaki okres będziesz świadczyć usługi albo wykonywać pracę na rzecz Prostej Spółki Akcyjnej w związku z otrzymanym wkładem?

Jeśli w umowie wszystko się zgadza, możecie zacząć wspólną, oby korzystną dla obu stron, współpracę.

 

Wniesienie pracy na akcje a ZUS

Wniesienie do prostej spółki akcyjnej wkładu w postaci pracy ma jednak też pewne wady. Akcjonariusz, który wnosi do prostej spółki akcyjnej wkład mający postać pracy lub świadczenia usług na rzecz prostej spółki akcyjnej, uznawany jest za przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym w  Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że taki akcjonariusz będzie musiał opłacać ZUS tak jakby prowadził działalność gospodarczą. Jeżeli opłaca już ZUS z innego źródła (prowadzenie działalności, umowa o prace lub zlecenie) to będzie musiał zapłacić jedynie składkę zdrowotną – o ile z pozostałych źródeł ma opłacane składki w przynajmniej minimalnej wysokości.

Obowiązek opłacania składek trwa od dnia rozpoczęcia świadczenia tej pracy lub tych usług do dnia zakończenia ich świadczenia na rzecz spółki.

Rozwiązaniem jest więc wniesienie pracy w okresie np. jednego miesiąca, objęcie z tego tytułu akcji i następnie zakończenie świadczenia pracy. W takim przypadku składki ZUS będą należne za jedynie ten jeden miesiąc.

Praca jako wkład w PSA – Podsumowanie

Dzięki opisanej w tym artykule możliwości, założyciele P.S.A. nie będą musieli niejako „na siłę” szukać źródeł finansowania na pokrycie wkładów w P.S.A. Okazuje się bowiem, że nie zawsze to kwota pieniężna ma największe znaczenie dla powodzenia całego przedsięwzięcia.

Niekiedy, wniesienie do spółki wyjątkowych umiejętności czy rzetelnej pracy, może się okazać o wiele ważniejsze czy potrzebniejsze. W niektórych przypadkach może to nawet wpłynąć na sukces biznesu i jego wyróżnienie się na tle konkurencji. Jeśli masz w tej kwestii dodatkowe pytania, skontaktuj się ze mną – chętnie Ci pomogę i rozwieję Twoje wątpliwości.

Author

 • Mateusz Sawaryn

  Jestem radcą prawnym, posiadam 13-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej spółek i przedsiębiorstw. Specjalizuję się w zakresie prawa spółek. Doradzałem w wielu transakcjach dotyczących przekształceń, połączeń spółek oraz wejść inwestycyjnych w spółki, związanych z pozyskaniem finansowania funduszy private equity oraz funduszy venture capital. Zajmuję się głównie planowaniem procesów i koncepcji transakcji inwestycyjnych, przekształceniowych czy założycielskich dla nowych spółek. Świadczę bieżącą obsługę korporacyjną spółkom prawa handlowego, w tym spółkom należącym do zagranicznych grup kapitałowych. W ostatnich latach poszerzyłem swoje umiejętności szkoleniowe zostając między innymi autorem webinarów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Od 2015 r. prowadzę własną kancelarię prawniczą, działającą pod firmą Sawaryn i Partnerzy sp.k. Kancelarię tworzy obecnie zespół kilkunastu prawników, specjalizujących się w obsłudze prawnej przedsiębiorców - ze szczególnym uwzględnieniem branży informatycznej i nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz ochrony danych osobowych czy tematyki start-up.

  Pokaż inne publikacje
Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Wróć do publikacji
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration