listopad 2019

Założenie sp. z o.o. i sprzedaż udziałów

2 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Uczestnictwo w procesie założenia sp. z o.o. przy wykorzystaniu systemu S24 oraz sprzedaż jej udziałów.

System teleinformatyczny S24 umożliwia elektroniczną rejestrację podmiotów gospodarczych, w tym spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, komandytowych czy jawnych, a także zgłaszanie zmian w wyżej wymienionych spółkach. Prawnicy Kancelarii w ostatnim czasie uczestniczyli w procesie założenia i sprzedaży spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z wykorzystaniem systemu S24.

 

Decyzja o sprzedaży spółki

W omawianym przypadku pierwotni wspólnicy nie podjęli działalności gospodarczej w ramach założonej spółki, co przyczyniło się do decyzji o sprzedaży całości udziałów. Za prawidłowy przebieg sprzedaży odpowiedzialni byli prawnicy Kancelarii. Pierwszym krokiem było przeprowadzenie procesu sprzedaży wszystkich udziałów oraz zmiana składu zarządu, tj. organu uprawnionego do reprezentacji spółki.


W dalszych krokach przeprowadzono zmiany związane ze zmianą siedziby spółki i jej adresu oraz podjęto prace nad nowym brzmieniem umowy spółki. Proces zakończył się zgłoszeniem całości zmian do Krajowego Rejestru Sądowego oraz dochowaniem wszelkich wymogów potransakcyjnych (m.in. w zakresie innych należytych zgłoszeń do stosownych organów).

 

Czynny udział Kancelarii w procesie sprzedaży udziałów

Kancelaria czuwała nad całością procesu sprzedaży, biorąc czynny udział w każdym z powyższych etapów. Działania prawników skupiały się głównie na przygotowaniu dokumentów korporacyjnych niezbędnych do wykonania transakcji, takich jak:

  • umowy sprzedaży udziałów;
  • uchwały Zgromadzenia Wspólników Spółki oraz uchwały Zarządu, niezbędne do przeprowadzenia transakcji w związku ze zmianą siedziby i adresu, nowym składem zarządu oraz zmianą umowy spółki;
  • nowa treść umowy spółki;
  • odpowiednie oświadczenia o wyrażeniu zgody na powołanie do pełnienia funkcji w zarządzie, zawiadomienia o nabyciu udziałów i inne, stosowne wnioski o wpis zmian w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Dzięki doświadczeniu prawników Kancelarii cały proces przebiegł bez zakłóceń i zakończył się sprawną sprzedażą udziałów w spółce.

Author

  • Mateusz Sawaryn

    Jestem radcą prawnym, posiadam 13-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej spółek i przedsiębiorstw. Specjalizuję się w zakresie prawa spółek. Doradzałem w wielu transakcjach dotyczących przekształceń, połączeń spółek oraz wejść inwestycyjnych w spółki, związanych z pozyskaniem finansowania funduszy private equity oraz funduszy venture capital. Zajmuję się głównie planowaniem procesów i koncepcji transakcji inwestycyjnych, przekształceniowych czy założycielskich dla nowych spółek. Świadczę bieżącą obsługę korporacyjną spółkom prawa handlowego, w tym spółkom należącym do zagranicznych grup kapitałowych. W ostatnich latach poszerzyłem swoje umiejętności szkoleniowe zostając między innymi autorem webinarów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Od 2015 r. prowadzę własną kancelarię prawniczą, działającą pod firmą Sawaryn i Partnerzy sp.k. Kancelarię tworzy obecnie zespół kilkunastu prawników, specjalizujących się w obsłudze prawnej przedsiębiorców - ze szczególnym uwzględnieniem branży informatycznej i nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz ochrony danych osobowych czy tematyki start-up.

    Pokaż inne publikacje
Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Wróć do publikacji
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration