wrzesień 2018

Kompleksowa realizacja prawna kampanii marketingowej social media

2 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Kompleksowa realizacja prawna kampanii marketingowej social media dla jednego z sieciowych marketów budowlanych.

W maju 2018 roku prawnicy Kancelarii brali udział przy realizacji szeroko zakrojonej kampanii marketingowej w mediach społecznościowych dla jednego z wielkopowierzchniowych marketów budowlanych.

 

Przygotowanie do kampanii w social media

Producentem kampanii była wiodąca agencja specjalizująca się w wideo marketingu online – Talentmedia. Agencja jest klientem Kancelarii – świadczymy dla Talentmedia stałą obsługę prawną w ramach praktyki Prawo własności intelektualnej.

Przedmiotem kampanii było przygotowanie serii filmów zatytułowanych Wyremontowani, dokumentujących wykonanie remontów u wybranych uprzednio w drodze castingu uczestników. Prowadzenie programu powierzono popularnym influencerom. Filmy oraz materiały promocyjne udostępnione zostały w mediach społecznościowych takich jak YouTube, Facebook, Instagram czy Snapchat. Kampania została zauważona przez liczące się media związane z marketingiem.

Do zadań Kancelarii należało w pierwszej kolejności zweryfikowanie przedstawionego przez agencję pomysłu na realizację kampanii pod kątem jej zgodności z obowiązującym prawem, jak i ustalenie schematu w zakresie rodzaju umów i ich postanowień. Szczególnie ważne było dopracowanie pomysłu pod  względem podatkowym oraz ustalenie wzajemnych stosunków prawnych pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w produkcję kampanii.

 

 

 

Prawne aspekty kampanii marketingowej

Założenia kampanii marketingowej wymagały m.in. opracowania umowy współpracy pomiędzy agencją a jej klientem, z uwzględnieniem kwestii przeniesienia praw autorskich oraz udzielenia licencji do tworzonych materiałów, a także ustaleniem procedury realizacji i zatwierdzania materiałów – protokolarnego odbioru.

W związku z udziałem w kampanii osób z zewnątrz konieczne było przygotowanie regulaminu castingu, a także przygotowanie umów z uczestnikami na udział w Kampanii. Finalnie Kancelaria opracowała i przygotowała umowy współpracy z influencerami oraz gośćmi biorącymi udział w kampanii, jak i szereg umów z podwykonawcami (umowy o dzieło z producentem wykonawczym, reżyserem, montażystami oraz umowy zlecenia z wykonawcami prac związanych z zakresem kampanii).

Poza kwestiami prawnoautorskimi, dokonano wnikliwej analizy podatkowej zachodzących stosunków prawnych pomiędzy klientem, agencją i podwykonawcami a uczestnikami kampanii. Rozwiązania wymagały również kwestie przetwarzania danych osobowych zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi krajowymi oraz prawem Unii Europejskiej (RODO). Wszystkie umowy musiały zostać przygotowane w oparciu o wymogi Regulaminu YouTube i innych serwisów social media.

O udanej skuteczności działań świadczy fakt, że współpraca Kancelarii i Talentmedia trwa nadal i wspólnie przystępujemy do realizacji kolejnej edycji kampanii. Ze strony Kancelarii proces prowadził mec. Krzysztof Macionczyk.

Author

  • Mateusz Sawaryn

    Jestem radcą prawnym, posiadam 13-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej spółek i przedsiębiorstw. Specjalizuję się w zakresie prawa spółek. Doradzałem w wielu transakcjach dotyczących przekształceń, połączeń spółek oraz wejść inwestycyjnych w spółki, związanych z pozyskaniem finansowania funduszy private equity oraz funduszy venture capital. Zajmuję się głównie planowaniem procesów i koncepcji transakcji inwestycyjnych, przekształceniowych czy założycielskich dla nowych spółek. Świadczę bieżącą obsługę korporacyjną spółkom prawa handlowego, w tym spółkom należącym do zagranicznych grup kapitałowych. W ostatnich latach poszerzyłem swoje umiejętności szkoleniowe zostając między innymi autorem webinarów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Od 2015 r. prowadzę własną kancelarię prawniczą, działającą pod firmą Sawaryn i Partnerzy sp.k. Kancelarię tworzy obecnie zespół kilkunastu prawników, specjalizujących się w obsłudze prawnej przedsiębiorców - ze szczególnym uwzględnieniem branży informatycznej i nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz ochrony danych osobowych czy tematyki start-up.

    Pokaż inne publikacje
Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Wróć do publikacji
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration