kwiecień 2019

Negocjacje w branży game dev

2 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Doprowadzenie do ugody między zwaśnionymi stronami wymaga sporych umiejętności, wiedzy i cierpliwości. Przygotowanie rozwiązania satysfakcjonującego obie strony jest czasochłonne, a w negocjacjach często dominują negatywne emocje.


Prawnicy Kancelarii wykazali się dużą skutecznością, uczestnicząc w kwietniu 2019 w procesie negocjacji przedprocesowych i przygotowania dokumentu ugody pozasądowej dotyczącej odstąpienia od umowy sprzedaży gry komputerowej.

Konflikt w trakcie realizacji umowy

Podmioty z branży gier komputerowych łączyła umowa jasno określająca zasady współpracy. Jedna ze stron – reprezentowana przez prawników Kancelarii – miała stworzyć grę komputerową jako utwór w rozumieniu Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Druga strona zobowiązała się natomiast sfinansować koszty produkcyjne, lokalizację gry, a także sfinansować i przeprowadzić działania marketingowe, promocyjne i dystrybucyjne gry, w zamian za udział w przewidywanych zyskach.


Podczas realizacji umowy Strony popadły jednak w konflikt, wzajemnie zarzucając sobie nieprawidłowości w realizacji zapisów umowy oraz naruszanie zasad poufności. Przedmiotem umowy była gra komputerowa o zasięgu światowym, dystrybuowana poprzez największe platformy internetowe, dlatego doprowadzenie do konsensusu wymagało nie tylko znajomości przepisów prawa, ale też branży gier komputerowych oraz e-commerce.


Ze względu na udział w negocjacjach przedstawicieli fundacji działającej na rzecz twórców gier komputerowych niezbędna była również wiedza z zakresu nowych technologii.

Negocjacje zakończone porozumieniem

Umiejętności negocjacyjne prawników Kancelarii zaowocowały zawarciem porozumienia w zakresie ustalenia zasad dotyczących dochodu ze sprzedaży gry i zniesienia wzajemnych roszczeń.


Efektem negocjacji było także ustalenie praw autorskich do utworów zależnych w rozumieniu art. 2 ust.1 i 2 Ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych, powstałych w wyniku realizacji Umowy oraz ustalenie zasad zachowania poufności.

Author

  • Mateusz Sawaryn

    Jestem radcą prawnym, posiadam 13-letnie doświadczenie w obsłudze prawnej spółek i przedsiębiorstw. Specjalizuję się w zakresie prawa spółek. Doradzałem w wielu transakcjach dotyczących przekształceń, połączeń spółek oraz wejść inwestycyjnych w spółki, związanych z pozyskaniem finansowania funduszy private equity oraz funduszy venture capital. Zajmuję się głównie planowaniem procesów i koncepcji transakcji inwestycyjnych, przekształceniowych czy założycielskich dla nowych spółek. Świadczę bieżącą obsługę korporacyjną spółkom prawa handlowego, w tym spółkom należącym do zagranicznych grup kapitałowych. W ostatnich latach poszerzyłem swoje umiejętności szkoleniowe zostając między innymi autorem webinarów Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Od 2015 r. prowadzę własną kancelarię prawniczą, działającą pod firmą Sawaryn i Partnerzy sp.k. Kancelarię tworzy obecnie zespół kilkunastu prawników, specjalizujących się w obsłudze prawnej przedsiębiorców - ze szczególnym uwzględnieniem branży informatycznej i nowych technologii, prawa własności intelektualnej oraz ochrony danych osobowych czy tematyki start-up.

    Pokaż inne publikacje
Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Wróć do publikacji
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration