W związku ze zmianą sposobu opodatkowania spółki komandytowej, dla wielu właścicieli takich spółek ich dalsze prowadzenie może być pozbawione sensu gospodarczego. Co w takim wypadku? Można spółkę komandytową zamknąć lub można ją przekształcić.
Jak jednak ocenić, czy jest sens zmieniać swoją spółkę komandytową? Pomimo zmiany podatków, być może to wciąż najlepsza opcja?
Poniżej robię krótkie porównanie spółki komandytowej do spółki z o.o. i spółki jawnej – być może przyda Ci się ono do pojęcia decyzji, czy warto przekształcać spółkę komandytową w spółkę z o.o. lub spółkę jawną.
Motorem ewentualnych zmian jest zmiana sposobu opodatkowania spółki komandytowej, stąd zacznę od analizy opodatkowania każdej ze spółek. Poniżej przedstawiam rzeczywiste stawki opodatkowania, a więc przeliczam, ile wyniesie taka stawka po zapłacie CIT i PIT w przypadku każdej ze spółek.
Jak będą wyglądały stawki podatku w spółce komandytowej, opisałem bardzo dokładnie tutaj. Podsumowując i upraszczając (po dokładne informacje zapraszam do podanego linka):
Komplementariusz w każdym z przypadków pozostaje ze stawką podatku 19%.
A jak to wygląda w spółce z o.o. i spółce jawnej ? Sprawdźmy:
Przyjmując taki sam dochód – 500 tys. zł – oraz założenie, że komandytariusz ma połowę udziału w tym dochodzie, stawka podatku w spółce komandytowej wyniesie 26,29 %. Porównanie jest widoczne w poniższej tabeli:
Wniosek: zakładając, że w naszej spółce komandytowej nie mamy spółki z o.o., a CIT wyniesie 9% – będzie ona tak samo opodatkowana jak spółka z o.o., a jednocześnie będzie mniej korzystnie opodatkowana od spółki jawnej (nie dotyczy wspólników spółki jawnej będących osobami prawnymi).
Podobnie będzie, jeżeli przyjmiemy, że spółka komandytowa musiałaby płacić CIT 19 % – wtedy jej rzeczywiste opodatkowanie wyniesie 33,25% lub 34,39% (w zależności od możliwości skorzystania z ulgi 60 tys. zł ) – podczas gdy łączne, rzeczywiste opodatkowanie spółki z o.o. (przy założeniu 19% CIT) – wyniesie 34,39%.
Opodatkowanie spółki jawnej będzie niezmienne, w każdym przypadku wynosić będzie 19%.
Widać więc, że szczególnie przy wysokich kwotach różnica pomiędzy spółką jawną, a spółkami komandytową i sp. z o.o. jest bardzo duża. W przypadku korzystania z CIT 9% ta różnica jest mniejsza, choć kilka punktów procentowych w podatkach to wciąż sporo.
Po porównaniu kwestii podatkowych wydaje się, że spółka jawna nie ma sobie równych. Ten sielankowy obraz zaburza kwestia odpowiedzialności w spółce jawnej. Porównując wszystkie 3 rodzaje spółek:
Widać wyraźnie, że korzyści podatkowe są równoważone przez zasady odpowiedzialności – czym podatki niższe, tym odpowiedzialność wyższa.
Powyższe porównanie skrótowo, ale i chyba dość wyraźnie pokazuje słabe i mocne strony każdej z opcji. Niestety nie da się mieć i małej odpowiedzialności i niskich podatków – jak to miało dotychczas miejsce w przypadku konstrukcji spółki z o.o. spółki komandytowej.
Jeżeli Twoja firma może korzystać ze stawki CIT 9% – to korzystniejsze wydaje się przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o. – podatek będzie dokładnie taki sam, a odpowiedzialność zdecydowanie mniejsza.
Podobnie będzie w przypadku, gdy Twoja firma musi rozliczać się stawką CIT 19% i dotychczas działała w formie sp. z o.o. sp. k. – można nieco uprościć tą strukturę przechodząc na „zwykłą” spółkę z o.o., opodatkowanie pozostanie takie samo, a formalności i kosztów prowadzenia biznesu będzie mniej (np. jedna księgowość).
Jeżeli jednak prowadzona działalność nie wiąże się z ryzykiem i nie ma potrzeby ograniczania odpowiedzialności – to sensowna będzie zmiana na spółkę jawną. Korzyści podatkowe są zdecydowanie największe.
Jeżeli nie wiesz lub nie masz pewności, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze – pisz do nas, chętnie doradzimy.