Usługi prawne w Polsce

4 minut
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści

Jeżeli szukasz prawnika w Polsce, warto widzieć jak działają usługi prawne w Polsce.

Polskie prawo jest dość skomplikowane, w zależności od potrzeby warto więc zwrócić się do prawnika z konkretną specjalizacją.

Poniżej znajdziesz krótką informacje jak wybrać prawnika odpowiedniego do potrzeb.

 

Prawnicy w Polsce

Żeby zostać prawnikiem w Polsce należy skończyć studia, odbyć aplikację prawniczą i zdać państwowy egzamin. Po przejściu takiej ścieżki uzyskuje się tytuł adwokata lub radcy prawnego – to rozróżnienie ma już tylko znaczenie historyczne, obecnie oba te zawody należy rozumieć jako attorney at law.

To ważne, bo w Polsce funkcjonuje sporo różnych „doradców prawnych”, którzy z reguły nie posiadają tytułu attorney at law. Korzystanie z takich firm to na pewno większe ryzyko niż korzystanie z prawnika, który zdał państwowy egzamin. Polski attorney at law jest objęty ustawowym nakazem zachowania poufności, co daje lepszą ochronę niż jakakolwiek umowa NDA. Poza tym, jest także objęty szczególnym immunitetem, co oznacza, że żadne służby państwowe, urzędy skarbowe i inne organy nie mogą żądać by ujawnił informacje pozyskane od klienta.

Osoba bez uprawnień nie ma tych przywilejów.

Co więcej, prawnicy z państwowym egzaminem podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu cywilnego, co znacznie poprawia ich wiarygodność.

W naszej kancelarii na stanowiskach senior lawyer znajdziesz wyłącznie prawników posiadających państwowe uprawniania.

 

Specjalizacje prawne

Formalnie prawnicy w Polsce nie nabywają oficjalnych specjalizacji (jak np. lekarze), wszystko zależy więc od ich doświadczenia.

Jeżeli więc potrzebujesz prawnika IT lub ecommerce laywers to powinieneś szukać prawnika, który zajmuje się tylko tą wybraną specjalizacją. Różnice pomiędzy prawem cywilnym, prawem administracyjnym czy prawem spółek są bowiem spore i nie ma prawników, którzy specjalizowaliby się we wszystkim.

Warto więc szukać prawnika oceniając go po dotychczasowym doświadczeniu. Przykładowo, nasza kancelaria obsługuje firmy IT, więc w zespole mamy prawników IT.

Jeżeli szukasz obsługi dla swojej spółki, warto szukać kancelarii, zatrudniającej kilku lub kilkunastu prawników. Tego rodzaju boutique law firm jest z reguły w stanie zapewnić obsługę prawna w kilku specjalizacjach na raz, z uwzględnieniem szczególnej wiedzy w jednej czy dwóch z tych specjalizacji.

 

Zakres pomocy prawnej

Prawnik w Polsce może reprezentować Ciebie lub Twoją spółkę w dowolnych sprawach. Wystarczy udzielić mu odpowiedniego pełnomocnictwa. W naszej kancelarii świadczymy kompleksową obsługę prawną dla firm.

Jeżeli chcesz założyć w Polsce spółkę, to nasi prawnicy pomogą Ci we wszystkich etapach jej założenia. Na podstawie uzyskanych pełnomocnictw możemy w imieniu wspólników spółki zawrzeć akt założenia spółki, reprezentować spółkę w banku w celu założenia konta bankowego czy reprezentować spółkę w urzędzie skarbowym by dopełnić wszystkich obowiązków skarbowych.

Wykonując prawa właścicielskie, możemy głosować w imieniu wspólników na zgromadzeniach wspólników, a także uczestniczyć w zatrudnianiu czy zwalnianiu pracowników przedsiębiorstwa.

Naszą wartością jest udzielanie bieżącego wsparcia i doradztwa w prowadzeniu biznesu w Polsce, nie ograniczamy się jedynie do wykonywania czynności prawnych.

 

Jak załatwić sprawę przez polskiego prawnika

W Polsce można załatwiać sprawy biznesowe jak np. zakładać spółkę bez fizycznej obecności na miejscu. W praktyce odbywa się to w ten sposób, że podmiot zagraniczny udziela pełnomocnictwa prawnikowi z naszej kancelarii w miejscu swojego pobytu. Udzielone pełnomocnictwo należy przesłać do Polski, gdzie po przetłumaczeniu jest wykorzystywane przez prawnika do działania w imieniu klienta.

Nasza kancelaria pomaga w organizacji tego procesu od samego początku. Przygotujemy więc dla Ciebie treść pełnomocnictwa (w dowolnym języku), wyjaśnimy w jaki sposób trzeba je podpisać (np. u notariusza). Później pozostaje jedynie wysłać je do nas do naszej kancelarii w Warszawie.

Sporo spraw można także załatwić online – jak np. założenie podstawowej spółki z o.o. W takim przypadku szykujemy dla Ciebie odpowiednie formularze w systemie informatycznym, po czym asystujemy online w podpisaniu dokumentów.

 

Obsługa prawna zagranicznych przedsiębiorstw

Taka kompleksowa obsługa prawna jest szczególnie ważna w przypadku obsługi zagranicznego kapitału inwestującego w Polsce. Najważniejsze jest wtedy pełne wsparcie w obcym dla klienta kraju.

Poza tym współpracujemy także z prawnikami w EU, UK czy USA. Jeżeli Twoja sprawa wymaga międzynarodowego zaangażowania, organizujemy całość współpracy z prawnikami z innych krajów, tak abyś Ty otrzymał finalny produkt czy usługę.

 

 

Jak wybrać kancelarię do współpracy?

Jak wybrać obsługę prawną firmy? Kluczowe dla świadczenia dobrej pomocy prawnej jest zrozumienie biznesu swojego klienta.

Dobrze więc mieć zapewniony szeroki zakres pomocy prawnej, dostępnej z dnia na dzień. Taką usługę zapewniają kilku – kilkunastoosobowe kancelarie, robiąc to przy rozsądnej wycenie. Nie trzeba wcale szukać wśród największych, sieciowych firm prawnych. Jak wybrać kancelarię? Warto dowiedzieć się, czy w jej zespole jest dostatecznie dużo specjalistów z różnych dziedzin.

Taką law firm jest właśnie nasza kancelaria. Specjalizujemy się w obsłudze firm IT oraz ecommerce. W naszym zespole jest jednak kilkunastu prawników, którzy zapewnią także obsługę firmy w zakresie prawa umów, prawa korporacyjnego czy prawa pracy – wszystko z uwzględnieniem specyfiki branży IT i ecommerce.

Jeżeli więc potrzebujesz usług prawnych w Polsce, skontaktuj się z nami.

Artykuł to za mało?
Jeśli wciąż nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania lub potrzebujesz konsultacji - skorzystaj z naszej porady prawnej!

Wypełnij formularz kontaktowy, porozmawiajmy.

Skontaktuj się
Wróć do publikacji
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Spis treści
Powered By MemberPress WooCommerce Plus Integration