W poniższym artykule chciałbym przybliżyć Wam jeden z obowiązkowych elementów procedury AML, związanej z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu.
O tym, czym jest AML (Anti Money Laundering) i jak wdrożyć w firmie jej procedurę, mogliście przeczytać tutaj.
Jeśli Twoja firma jest instytucją obowiązaną (więcej tutaj), to przeprowadzenie oceny ryzyka, związanego z nawiązaniem lub kontynuowaniem współpracy z danym klientem jest obowiązkowe.
Ocena ryzyka w procedurze AML to proces identyfikacji i zrozumienia potencjalnego ryzyka związanego z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. W ramach tej oceny podmioty obowiązane muszą sprawdzić podmioty z którymi zamierzają współpracować lub współpracują, istniejące procesy oraz działania wynikające z tych czynności.
Wyniki oceny ryzyka są następnie wykorzystane do opracowania i wdrożenia odpowiednich procedur AML.
Ocena ryzyka powinna być wykonana przed nawiązaniem współpracy z danym podmiotem. Już na samym starcie, gdy klient się do nas zgłasza, a my rozważamy nawiązanie współpracy, taka ocena ryzyka jest wskazaną praktyka. Powinniśmy znać skalę ryzyka wiążącego się z klientem, by móc zdecydować jakie Środki Bezpieczeństwa Finansowego zastosować przy danej współpracy.
Wykonanie oceny ryzyka będzie więc w praktyce zazębiać się z pierwszymi procedurami z zakresu Środków Bezpieczeństwa Finansowego i działaniami (Know Your Customer).
Jeśli do tej pory nie stosowałeś przepisów AML, a masz wielu klientów, to ocena ryzyka jest wymagana.
Szczególnie powinno się ją przeprowadzić, jeśli u firmy z którą współpracujesz, coś się zmienia, w znaczący sposób – przykładowo zaczyna realizować transakcje z klientami zagranicznymi.
Ocena i oszacowanie ryzyka związanego z danym klientem, polega na ocenie tego klienta na podstawie określonych kryteriów. Zadajemy sobie wówczas konkretne pytania i szukamy informacji o kliencie, które pozwalają nam ocenić to ryzyko.
Ryzyko oceniamy przy pomocy formularza oceny ryzyka klienta.
Jego wzór będziesz mógł otrzymać wraz z dostępem do szkolenia, które przygotowaliśmy na naszej platformie SiP Biznes.
Stworzyliśmy narzędzie, dzięki któremu samodzielnie wykonasz wszystkie obowiązki nałożone przez Ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
Już za kilka tygodni przekonasz się, w jak łatwy i przystępny sposób Twoja firma może przystąpić do platformy i działać zgodnie z prawem.
Program SiP AML to:
Za każdym razem, gdy pojawią się wątpliwości jak działać – będziesz mógł sprawdzić, czy w filmie nie znajduje się wyjaśnienie i rozwiązanie Twojego problemu.
Jeśli jesteś instytucją obowiązaną do wdrożenia AML, a więc:
to nałożono na Ciebie dodatkowe obowiązki prawne, które musisz spełnić.
Za naruszenie przepisów AML, w tym np. za niewyznaczenie osoby odpowiedzialnej za wykonanie obowiązków AML, brak sporządzenia oceny ryzyka czy też wewnętrznej procedury AML, przepisy przewidują możliwość nałożenia kary administracyjnej (do 1 mln euro) ), a nawet karnej (kara grzywny i/lub kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat).
Ponadto, odpowiednie wdrożenie i przestrzeganie przepisów AML w firmie pozwala zmniejszyć ryzyko, że firma będzie uczestniczyła m.in. w niezgodnych z prawem procederach. Za uczestnictwo w podejrzanych prawnie transakcjach grożą kary z kodeksu karnego i kodeksu karno skarbowego.
Tym samym odpowiednie zidentyfikowanie ciążących na firmie obowiązków, jak również prawidłowe ich wdrożenie, jest tak ważne.